KONDİSYON DERECELERİ

Sitemizde satışı yapılan plakların kondisyon derecelendirmesinde aşağıdaki tablo kullanılmaktadır. Sipariş verirken kondisyon değerine dikkat etmenizi önemle rica ederiz.

M (Mint – Yeni): Kullanılmamış. Her açıdan mükemmel.

NM (Yeniye Yakın): Jelatini açılmış bir plağın olabileceği en iyi kondisyonda. Plak ve kapağında, varsa dahili zarf, poster, vb. aksesuarlarda,  belirgin kullanım izi bulunmaz.

EX (Mükemmel): VG+ olarak da belirtilebilir. Hafif kozmetik yıpranma olabilir. Genel olarak plağın ses kalitesini negatif etkileyen rahatsızlık verici durum minimaldir. Derin olmayan saç teli şeklinde çizikler bulunabilir. Kapakta kolayca göze çarpmayan hafif solma olabilir. Kapak kenarları hafif yıpranmış olabilir.

VG (Çok İyi): Özellikle şarkı başlarında ve geçişlerinde kendini belli eden çıtırtı sesleri bulunur ancak bu sesler müzikli kısımları domine etmez. Kapağa sticker yapıştırılmış, yazı yazılmış olabilir. Aynı anda tüm negatif şartları taşımayabilir.

VG- (Orta – İyi): Plak üzerindeki çizikler belirgindir. Plak çalarken gelen çıtırtı sesleri müziğe baskın gelebilir. Kapakta ayrılma, bant izi, kalem işareti, renk solması olabilir. Plağın izi kapağa çıkmış olabilir.

P (Poor – Zayıf): Plak hasarlıdır. Çizikler gözle görülür. Takılma ve atlama yapma olasılığı yüksektir. Kapak üzeri yazılı, yırtık olabilir. Genellikle içerisine konulan plağı kavrayamaz.

Generic (Jenerik): Kapaklar için geçerlidir. Kapağı bulunmayan veya kaybolmuş plaklar için kullanılan genellikle tek renk koruma kaplarıdır. Firmaların birden fazla sanatçısı için ortak kullandığı desenli kapaklar da bu kategoriye girer.